شهدا شرمنده ایم...
شهدا را به خاک نه بلکه به خاطره ها بسپاریم...
درباره وبلاگ


باسلام...
به وبلاگ "شهدا شرمنده ایم..." خوش آمدید.

مدیر وبلاگ : علی حاضری
نویسندگان
تبلغات
صبح بیداری
  پایگاه اطلاع رسانی صبح بیداری
!!!لوگوی ما
امکانات جانبی
خبرنامه شهداء

  باسلام خدمت شما کاربران گرامی
  شمامی توانید با عضویت در خبرنامه شهدا
  از مطالب
  جدید و به روز وبلاگ
  بهره مند شوید!
  برای عضویت در کادر اول نام
  و در کادر دوم ایمیل
  خود را وارد نمایید

امکانات جانبی

http://mrk00.persiangig.com/image/n00016381-b.jpg
 
 
 
زندگی نامه شهید حمید باکری :
 
قائم مقام فرماندهی لشگر 31 عاشورا (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)
نام : حمید باکری
نام پدر : حسین
تاریخ تولد :-/9/1334 
محل تولد :آذربایجان‌غربی / ارومیه 
تاریخ شهادت : 6/12/1362 
محل شهادت : جزیره مجنون 
طول مدت حیات :28  سال 
مزار شهید : مفقودالجسد
آخرین سمت : قائم مقام فرماندهی لشگر 31 عاشورا
 
 
تولد و کودکی :

در آذر سال 1334 در شهرستان ارومیه چشم به جهان گشود. در سنین كودكی مادرش را از دست داد و دوران دبستان و سیكل و اول دبیرستان را در كارخانه قند ارومیه و بقیه تحصیلاتش را در دبیرستان فردوسی ارومیه به پایان رساند. بعلت شهادت برادر بزرگش علی كه بدست رژیم خونخوار شاهنشاهی انجام شده بود با مسائل سیاسی و فساد دستگاه آشنا شد. بعد از پایان دوران خدمت سربازی در شهر تبریز با برادرش مهدی فعالیت موثر خود را علیه رژیم آغاز كرد و خود سازی و تزكیه نفس شهید نیز بیشتر از این دوران به بعد بوده است.
 
 
تحصیلات :
 
در سال 1355 ظاهراً بعنوان تحصیل به خارج از كشور سفر می‌كند ، ابتداء به تركیه و از تركیه جهت گذراندن دوره چریكی عازم سوریه میشود و بعد به آلمان رفته و در دانشگاه اسم نویسی كرده و فقط یك هفته در كلاس درس حاضر می شود.
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی :
 
با هجرت امام «مد ظله العالی» به پاریس عازم پاریس می شود و از آنجا هم جهت آوردن اسلحه به سوریه می‌رود و با پیروزی انقلاب اسلامی به ایران مراجعت، جهت پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در مراكز نظامی مشغول فعالیت می‌شود و با تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 57 به عضویت سپاه درآمده و به عنوان فرمانده عملیات با عناصر دست‌نشانده امپریالیسم شرق و غرب كه در گروهك ها و احزابی كه بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب شروع به فعالیت كرده بودند به مبارزه می‌پردازد.
در عملیات پاكسازی منطقه سرو و آزادسازی مهاباد ، پیرانشهر و بانه نقش مهم و اساسی داشته و در آزاد سازی سنندج با همكاری فرمانده عملیاتی منطقه با استفاده از طرح های چریكی كمر ضد انقلاب وابسته و ملحد را در منطقه شكسته و باعث گردید كه سنندج پس از مدت ها آزاد گردد.
 
 
ورود به بسیج و جنگ تحمیلی :
شهید با فرمان امام مبنی بر تشكیل ارتش بیست میلیونی مسئول تشكیل و سازماندهی بسیج ارومیه شد ودر این مورد نقش فعالانه و موثری ایفا نمود. همیشه از بسیجی‌ ها و از قدرت الهی آنها سخن می گفت. با شروع جنگ تحمیلی جهت مبارزه با بعثیون كافر به جبهه آبادان شتافت و دو ماه بعد مراجعت نمود.
 
مدتی در شهرداری بصورت افتخاری در سمت مسئول بازرسی مشغول خدمت گردید و چون كار اداری نتوانست روح بزرگ او را آرام كند مجدداً عازم جبهه آبادان شد و فرماندهی خط مقدم ایستگاه 7 آبادان را بعهده گرفته و به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت. وی در زمره خاطراتش كه از بسیجی ها صحبت می‌كرد می‌گفت كه دو سه تا نوجوان بودند هر قدر اصرار كردیم كه پشت جبهه كار كنند قبول نكردند و شروع كردند به گریه كردن كه باید ما در خط مقدم باشیم و می‌گفت : اینها به انسان نیرو می دهند و باعث تقویت ایمان در آدمی می‌شوند .
 
 
شرکت در عملیات های مختلف :
 
بعد از بازگشت مرتب از مزایای جنگ كه بقول امام این جنگ یك نعمت است كه فرزندان این مملكت را الهی كرده و آنها را از زندگی دنیایی به معنویت كشانده است. حمید برای مدتی از سوی جهاد سازندگی مسئولیت پاكسازی مناطق آزاد شده كردنشین در منطقه سرو را عهده دار گردید كه در آن شرایط كمتر كسی می‌توانست چنان مسئولیتی را بپذیرد. سپس بعنوان مسئول كمیته برنامه ریزی جهاد استان تعییین شد و چون در هر حال جنگ را مسئله اصلی می‌دانست و می‌اندیشید كه در جبهه مفیدتر است حضور دائمی‌اش را در جبهه های نبرد با صدام متجاوز از عملیات فتح‌المبین شروع نمود ، در عملیات بیت‌المقدس فرمانده گردان تیپ نجف اشرف بود و با تلاشی كه نمود نقش موثری در گشودن دژهای مستحكم صدامیان در ورود به خرمشهر را داشت و بالا‌خره با لشكر اسلام پیروزمندانه وارد خرمشهر شد و بعد از عملیات رمضان برای فعالیت دائمی در سپاه پاسدارن مصمم گردید.
در عملیات موفقیت‌آمیز «مسلم‌بن‌عقیل» بعنوان مسئول خط تیپ عاشورا استقامتش در ارتفاعات سومار یادآور صبوری و شجاعت یاران امام حسین (علیه السلام) بود كه چندین بار خودش در جنگ تن به تن و پرتاب نارنجك دستی به صدامیان شركت نمود و از ناحیه دست مجروح شد و بر حسب شایستگی كه كسب نمود از طرف فرماندهی كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان فرمانده تیپ حضرت ابو‌الفضل (علیه السلام) منصوب گردید.
بعد از عملیات والفجر مقدماتی بعنوان معاون لشكر 31 عاشورا راه مولایش حسین بن علی (علیه السلام) را ادامه داد استقامت و تدابیرش در مقابل صدامیان همیشه برای یارانش الگو بود شركت در عملیات های والفجر 1 ، 2 و 4 از افتخاراتش بود كه همیشه دوش بدوش برادران رزمنده بسیجی‌اش در خطوط اول حمله شركت داشت و با خونسردی زیادی كه داشت همیشه فرماندهان زیر دستش را به استقامت و تحمل شداید صحنه های نبرد ترغیب مینمود و به آنها یاد می‌داد كه چگونه با دست خالی از امكانات مادی در مقابل دشمن كه سراپا پوشیده از زره و پیشرفته ترین امكانات جنگی عصر حاضر می‌باشد فقط با اتكاء به ایمان و روش حسینی باید جنگید.
 
 
عروج :
 
در والفجر یك از ناحیه پا و پشت زخمی و بستری گشت كه پایش را از ناحیه زانو عمل جراحی كردند. اطرافیانش متوجه بودند كه از درد پا در رنج است ولی هیچ وقت این را به زبان نیاورد و بالا‌خره در عملیات فاتحانه خیبر با اولین گروه پیشتاز كه قبل از شروع عملیات بایستی مخفیانه در عمق دشمن پیاده می‌شدند و مراكز حساس نظامی را به تصرف در می‌آوردند و كنترل منطقه را در دست می‌داشتند عازم گردید و در ساعت 11 شب چهارشنبه 3 اسفند 62 شروع عملیات خیبر بود كه با بی سیم خبر تصرف پل مجنون (كه به افتخارش پل حمید نامیده شد) در عمق 60 كیلومتری عراق را اطلاع داد. پلی كه با تصرف كردن آن دشمن متجاوز قادر نشد نیروهای موجود در جزایر را فراری دهد و یا نیروی كمكی برای آنها بفرستد در نتیجه تمام نیروهایش در جزایر كشته یا اسیر شدند و این عمل قهرمانانه فرمانده و بسیجی‌های شجاعش ضمانتی در موفقیت این قسمت از عملیات بود و عاقبت با دو روز جنگ شجاعانه در مقابل انبوه نیروهای زرهی دشمن فقط با نارنجك و آرپی جی و كلاش ولی با قلبی پر از ایمان و عشق به شهادت خودش و یارانش در حفظ آن پل مهم جنگیدند و در همانجا به لقاء‌الله پیوسته و به آرزوی دیرینه‌اش دیدار سرور شهیدان امام حسین (علیه السلام) نایل آمد.
به جاست یاد شود از یار باوفایش شهید مرتضی یاغچیان معاون دیگر لشكر عاشورا که ادامه دهنده راه حمید بود و بعد از شهادت حمید سنگر او را پر كرد و عاقبت او هم بعد از دو روز مقاومت در سنگر حمید بشهادت رسید.
 
روحش شاد و یادش گرامی باد. او هم از رزمندگان امام حسین (علیه السلام) بارها در عملیات زخمی شده و رشادت ها نشان داده بود و شاید بخاطر علاقه زیادی كه این دو برادر به هم داشتند و پشتیبان هم در صحنه های نبرد بودند در یك سنگر بشهادت رسیدند و یاد آور شجاعت و شهامت و استقامت حسین گونه در صحنه های نبرد حق علیه باطل شدند.
شهید حمید باكری در این چند سال اخیر لحظه‌ای ‎آرامش نداشت دائماً در تلاش بود و چنانچه در وصیتنامه‌اش هم قید كرده معتقد به كسب روزی از راه ساده نبود ، از نمونه‌ بارز یك انسان متقی بود و صفاتی كه در اول سوره مباركه بقره و نیز حضرت علی (علیه السلام) در خطبه همام در مورد متقین فرموده‌اند در او عینیت می‌یافت. (1)
 
 
خاطره ای از شهید به روایت همسرش :
شهادتش دل خیلی‌ها را شکست، به خصوص برادرش مهدی را و به خصوص وقتی که یادش می‌افتاد مهمات به دستش نرسیده و تنها توی آن محاصره مانده من هم آنجا بودم کنار آقا مهدی. عراقی‌ها سعی داشتند تانک‌هایشان را عبور بدهند این طرف و بچه‌ها فقط با آرپی‌جی جلویشان ایستاده بودند ...
 
بعد از رفتن حمید چهر‌ه‌ی آقا مهدی خیلی عوض شد. در هر سکوتش و هر آرامشش آدم حس می‌کرد بر‌می‌گردد به طرفی خیره می‌شود که حمید شهید شده بود و او نتوانسته بود برود بیاوردش. (2)
 
 
خصوصیات شهید :
 
گفتارشان از روی راستی ، پوشاكشان میانه روی‌ ، رفتارشان به فروتنی ، از آنچه خداوند برایشان روا نداشته چشم پوشیده‌اند و به علمی كه آنان را سود رساند گوش فرا داشته‌اند ، دل هایشان اندوهناك است و آزارشان ایمن و بدنهایشان لاغر و خواستنی است و نفسهایشان با عفت و پاكیزگی است.
وی به مسئله ولایت یقین داشت و معتقد بود كه فقط با این طریق می‌توان انسان شد و لا غیر. انسانی خالص بود براستی كه شیعه علی (علیه السلام) بود ، در همه حال خدا را می‌دید و رضایت او را در نظر داشت و از من شیطانی فرار می‌كرد. ظواهر دنیا در نظر او خیلی كم ارزش می‌نمود و از وابستگی‌های شرك آلود بشدت وحشت داشت و فرار می‌كرد ، اهل عمل بود نه اهل حرف و بالا‌خره تمام حرف هایش را در شهادتش گفت و دعای همیشگی او در نماز كه با التماس از خدا می‌خواست (اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی سبیلك) در ششم اسفند ماه سال 62 مستجاب شد و مختصر شرحی كه گذشت دوران طی شده شهید در این دنیا بود. اگر بخواهیم حق مطلب را ادا كنیم و از رشادت ها و اخلاص ها ، عظمت روح ، صبر ، استقامت و آنچه كه بود سخن بگوئیم زبان ما قاصر و قلم ناتوان خواهد بود.

از شهید دو امانت در بین ما است احسان 3 ساله و آسیه 11 ماهه كه انشاءالله دعای خیر امام امت فرزندان خلف پدرشان خواهدكرد. (3)
 
 
ردپای نور : 
 
مسوولیت شهید تاریخ عملیات نام عملیات 
 
- 02/01/1362 فتح المبین 1
فرمانده یكی از گردانهای تیپ نجف اشرف 10/02/1361 بیت المقدس 2
 
- 23/04/1361 رمضان 3
- 09/07/1361 مسلم بن عقیل 4
 
- 17/11/1361 والفجر مقدماتی 5
- 21/01/1362 والفجر 1 6
 
- 29/04/1362 والفجر 2 7
- 27/07/1362 والفجر 4 8
 
قائم مقام فرماندهی لشگر 31 عاشورا 03/12/1362 خیبر 9

 

پی نوشت ها : 
(1) برداشت از : موسسه حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس لشگر 31 مکانیزه عاشورا
(2) کتاب به مجنون گفتم زنده بمان / راوی: همسر شهید 
(3) برداشت از : موسسه حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس لشگر 31 مکانیزه عاشورا

 

منابع :
سایت ساجد
سایت صبح

مطالب به نقل از سایت : بسیج دانشجویی شهید علم الهدی

 
 
 

وصیت نامه شهید حمید باکری


 
 
وصیت نامه شهید حمید باکری :

 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
در این لحظات آخر عمر سر تا پا گناه و پشیمانی وصیت خود را می نویسم و علم كامل دارم
كه در این ماموریت شهادت ، جان به پروردگار بزرگ باید تسلیم نمایم انشاالله كه خداوند متعال با رحمت و بزرگواری خود گناهان بیشمار این بنده خطاكار را ببخشند.

وصیت به احسان و آسیه عزیز

 

۱) انشاالله وقتی به سنی رسیدید كه توانستید این وصایا را درك نمائید هر چند روز یكبار این وصیتنامه را بخوانید.

2) شناخت كامل در حد استطاعت خود از خداوند متعال پیدا نمائید در پی اصول اعتقادی تحقیق و مطالعه نمائید و تفكر زیاد نمائید تا به اصول اعتقادی یقین كامل داشته باشید.

3) احكام اسلامی را (فروع دین) با تعبد كامل و بطور دقیق و با معنی بجا آورید.

4) آشنایی كامل با قرآن كریم كه عزت‌بخش شما در این دنیای سر تا پا گناه خواهد بود داشته و در آیات آن تفكر زیاد بنمائید و با صوت خواندن قرآن را فرا گیرید.

5) از راحت طلبی و بدست آوردن روزی بطور ساده دوری نمائید. دائم باید فردی پرتلاش و خستگی ناپذیر باشید.

6)‌ یقین بدانید تنها اعمال شما كه مورد رضایت خداوند متعال قرار خواهد گرفت اعمالی است كه تحت ولایت الهی و رسولش و امامش باشد بنابراین در هر زمان و هر موقعیت همت به اعمالی بگمارید كه مورد تائید رهبری و امامت باشد.

7) به كسب علم و آگاهی و شناخت در تاریخ اسلام و تاریخ انقلابات اسلامی اهمیت زیاد قائل شوید.

8) قدر این انقلاب اسلامی را بدانید و مدام در جهت تحكیم مبانی جمهوری اسلامی كوشا باشید و زندگی خودرا صرف تحكیم پایه های این جمهوری قرار دهید.

9) به اخلاقیات اسلام اهمیت زیاد قائل شده و آن را كسب و عمل نمائید.

10) در جماعات و مراسم به خصوص نماز جمعه ، دعای كمیل و توسل و مجالس بزرگداشت شهداء مرتب شركت نمائید.

11) رساله امام را دقیق خوانده و مو به مو عمل نمائید.

12) حق مادرتان را نگهدارید و قدرش را بدانید و احترام و احسان به مادرتان را به عنوان تكلیف دانسته و خود را عصای دست ایشان نمائید.

13) در زندگیتان همواره آزاده باشید و هیچ چیز غیر از خدا و آنچه خدائی است دل نبندید و بدانید كه دنیا زودگذر و فانی است ، فریب زرق و برق دنیا را نخورید.

14) برحذر باشید از وسوسه های نفس و مدام به یاد خدا باشید تا از شر نفس و شیطان در امان باشید.
 

 

وصیّت به فاطمه :

 

1) می دانم در حق شما مدام ظلم كرده ام و وظیفه ام را بجا نیاورده ام ولی یقین بدان كه خود را بنده ای قاصر و كم كاری میدانم و امید دارم كه حلالم نمائید.

2) احسان و آسیه امانت هایی هستند در دست تو و مدام در در تربیت اسلامی آنها باید همت گمارید و توجیه و كنترل مواردی كه به آنها وصیت نموده‌ام به عهده شماست.

3) از كوچكی آنها را با قرآن آشنا كرده و به كلاس قرائت قرآن بروید.

4) از كوچكی آنها را در مجالس و مجامع خصوصا نماز جمعه ، دعای كمیل و یادبود شهداء شركت بدهید.

5) درآمد یا پولی نداشته و ندارم كه مهریه تان را بدهم انشا ا... كه حلال خواهید كرد.

6) مقداری به مهدی مقروضم به شكلی كه برایتان مقدور باشد پرداخت نمائید منتهی فشار مادی بیش از حد به خودتان در این مورد وارد نكنید.

7) انشاءالله كه شما و عموم فامیل در یادبود من به یاد شهدای كربلا و امام حسین گریه و عزاداری نمائید و مرتب بیاد بیاورید كه هستی دهنده اوست و باید شكر به مصلحت الهی گفت.
 
متاسفانه به علت نبودن وقت نتوانستم وصیتم را تمام نمایم از عموم آشنایان و فامیل حلالیت می‌خواهم انشاءالله همه خدمتگزار اسلام خواهند بود .
حمید باكری 
 
 
منبع:سایت ساجد
مطالب به نقل از سایت : راسخون
 
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
صفحات جانبی
وبلاگ
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو