تبلیغات
شهدا شرمنده ایم... - شهید محمود قندی
شهدا را به خاک نه بلکه به خاطره ها بسپاریم...
. مقام معظم رهبری : شهادت بالاترین پاداش و مزد فی سبیل الله است *** هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
باسلام...
به وبلاگ "شهدا شرمنده ایم..." خوش آمدید.
نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
مطالب اخیر وبگاه

شهید محمود قندی در سال 1323 در خانوا ده ای مذهبی در تهران متولد شد . تحصیلات ابتدائی را در دبستــــان محمدی و تحصیلات متوسطه  را در دبیرستان علوی در سال 1341 به پایان رسانید ‚ اویكی از بهترین شاگردان این دبیرستان به شمار میرفت . استاد روزبه (یكی از بنیانگذاران دبیرستان علوی ) همیشه می فرمود : من دو امیـــد در علوی دارم كه یكی از آنها قندی است ‚ كلیه سالهای دبیرستان را با رتبه اول به پایان رسانده بود و دیپلم خود را بـا معدل 85/19 گرفت .


 دوره فوق لیسانس مهندسی الكترو مكانیك را در دانشگاه تهران در سال 1345 به پایــــــان رسانید و سپس برای ادامه تحصیل بدلیل نبودن مراتب عالی این رشته در ایران ‚‌به سفارش مربیان خویش عــــازم آمریكا شد ‚ و چون همیشه شاگرد اول بود ‚ مخارج اواز سوی دانشگاه تأمین میشد .

در سال 1350 شهید قنـــدی درجة دكترای خود را با با لاترین نمره دانشگاهی (94/3) در رشتة‌مهندسی  برق و الكترونیك گرفت ‚ پـــــــس از مراجعت به ایران در سال 50 شروع به تدریس در دانشكده فنی دانشگاه تهران و دانشكده مخابرات كرد ‚ شهیـــــد قندی دارای همسر و چهار فرزند است . در زماه اوج گیرری انقلاب اسلامی ‚ ‌شهید قندی به همراه دو دوســـــــت خویش به جهت پخش اعلامیه امام به زندان افتاد . پس از پیروزی انقلاب به سمت ریاست دانشكده مخابـــــرات و سپس از طرف شورای اسلامی  سیاسی  خود را در كتابخانه اسلامی دانشكده فنی آغاز كرد . در آمریكا نیز ایــــن فعالیتها را ادامه داد و یكی از افراد موسس انجمن اسلامی دانشجویان آمریكا و كانادا بود ‚ در همان سالها به همــراه شهید چمران و چند تن دیگر یاران اساسنامه انجمن را نوشتند قبل از پیروزی انقلاب در امر تكثیر و پخش و توزیـع اعلامیه ‚‌فعالیت زیادی را به همراه دیگر دوستانش داشت . پس از پیروزی انقلاب در تأسیس جامعه اسلامــــــــی دانشگاهیان فعالیت مؤثری داشت .

شهید قندی یكی از شاگردان استاد علامه طباطبائی (صاحب تفسیر المیزان ) بود . وی در فلسفه نزد استاد شهیـــد مطهری درس میگرفت ‚ ابتدا این كلاس ها در مدرسه مروی و پس از محدودیت های رژیم برای این قبیل كلاسها ‚ در منزل استاد مطهری تشكیل میشد ‚ خانم استاد شهید مطهری میگوید كه :‌استاد شهید فقط از دو شاگرد تعریـف میكرد و به آن دو امید فراوان داشت كه شاید در دروس فلسفه و فقهی ستارگانی در جهان اسلام باشند كه یكــی از آنها شهید قندی از محضر شهید مظلوم دكتر بهشتی نیز استفاده های بسیار برده بود . به توصیه دیگر اساتیــدش او نزد یكی از مجتهدین بسیار آگاه تهران شروع به خواندن درس فقه و اصول كرد . در این كلاس نیز همچون كلیــــه مكانهایی كه قندی درس داده و یا درس خوانده بود استعدادش همه اساتید را خیره ساخته بود .

در مورد اخلاق اسلامی او ‚ دوستانش بارها از او شنیده بودند كه گفت اگر بر حساب وظیفه شرعی و احســـــــاس مسئولیت نبود ‚ بارها از اینكار دست كشیده و بدنبال دروس فقهی و فلسفی میرفتم و همواره یكی از آرزوهای او كه شاید هم همین امسال بوقوع می پیوست رفتن به حوزه علمیه قم و ادامة دروس دینی بود . در روزهای آخر پـس از شهادت دكتر چمران كه یكی از دوستان نزدیك او بود ‚ روحیه قندی بسیار تغییر كرد و بارها از خاطراتش با شهیـد مصطفی چمران برای یارانش نقل میكرد ‚ حتی روز دوم شهادت چمران به همسرش گفته بود كه دلم برای چمـران تنگ شده است . در یكی از سخنرانیهای آخرینش در مورد شهادت دكتر چمران گفته بود كه : شهادت فیـــــــض عظیمی است و نصیب هر كسی نمیشود .

شهید قندی در آخرین ساعات زندگل قبل از شركت در جلسه حزب جمهوری اسلامی به كلاس درس فقه رفته بود.

شهید قندی از نظر مراتب فقهی به دروس خارج رسیده بود ‚ او پس از اتمام كلاس به سوی محل حزب جمهــوری اسلامی رفته و در آنجا به فیض شهادت كه همیشه آرزوی او و همسرش بود نایل شد . شهادت او برای دانشگاهیــان مسلمان ‚ روحانیت مبارز ایران و یاران قدیمی اش ضایعه ای بسیار بزرگبود و به گفته یكی از استادان او 30 ســـال روی این شهید كار شده بود و حال 30 سال دیگر باید استادانی چون روزبه ‚ مطهری ‚ بهشتی و  كار كنند تــــا قندی دیگری ساخته شود .   

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
وصیت نامه شهداء
وصیت شهدا
پیوندهای وبگاه
طراح قالب
ثامن تم
برچسب‌ها
وبلاگ های به روز
لیست وبلاگهای به روز شده
طراح قالب